Zwiększ rozmiar czcionki:

rem organ 107W naszym Kościele parafialnym znajdują się piękne organy, zbudowane przez Fabrykę Organów Wacława Biernackiego w roku 1936. Jest to instrument 24 – głosowy o trakturze pneumatycznej, posiadający dwa manuały i klawiaturę pedałową. Na wskutek upływu czasu pojawiły się jednak liczne usterki, które już wręcz uniemożliwiały dobrą grę w czasie nabożeństw liturgicznych. W dniu 27 lipca 2011 r. Ks. Stefan Król, Diecezjalny Wizytator Organów po dokonanym przeglądzie napisał miedzy innymi:

„Organy mają poważne niedomagania techniczne:

1. Nie działa kilka registrów głosowych.

2. Nie gra kilkanaście klawiszy

3. Wiele piszczałek jest zdemontowanych

4. Wentylator jest niewłaściwie ulokowany

5. Wiatrownice i piszczałki drewniane oraz inne elementy drewniane są niszczone przez korniki

6. Intonacja i strój poszczególnych głosów wymagają korekty

Organy wymagają obecnie czyszczenia, konserwacji i gruntownego remontu”

Ofertę remontu przedstawiono trzem różnym zakładom organowym. Po otrzymaniu opisu proponowanych prac i kosztorysów za aprobatą Wydziału Muzyki Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wybrany został Zakład Organowy Mirosława Jakubowskiego z Włocławka. W październiku ubiegłego roku rozpoczął się remont, który ukończony został końcem lutego obecnego roku. W dniu 1 marca br. Diecezjalny Wizytator Organów Ks. Stefan Król dokonał odbioru wykonanych prac remontowych, oceniając je bardzo pozytywnie.

Przedstawię pokrótce zakres wykonanych prac :

1.Całkowity demontaż organówrem organ 006

2.Oczyszczenie na sucho i mokro wszystkich piszczałek

3.Wymiana ołowianych rurek traktury na nowe

4.Czyszczenie, przegląd, konserwacja i naprawa wiatrownic

5.Konserwacja elementów drewnianych i zwalczanie szkodników

6.Odnowienie piszczałek prospektowych

7.Czyszczenie, przegląd i naprawa stołu gry, wymiana rurek

8.Wymiana wszystkich mieszków pneumatycznych

9.Wykonanie i montaż nowych miechów

10.Zainstalowanie na chórze nowych, cichobieżnych dmuchaw organowych

11.Kompletowanie i naprawa uszkodzonych piszczałek

12.Montaż, regulacja, intonacja i strojenie instrumentu.

rem organ 048Z ciekawostek dodam, że np. zostało zamontowane 2.200 szt. nowych mieszków, a długość rurki elastycznej (montowanej zamiast ołowianych przewodów) wyniosła nieco ponad dwa kilometry (ponad 2.000 m.)

Firma wykonująca remont zobowiązała się do corocznego przeglądu i strojenia instrumentu. Za około 10 lat powinno się znowu dokonać konserwacji organ i ewentualnych napraw.

Mamy nadzieję, że wyremontowane organy będą pięknie i bezawaryjnie służyły w naszym Kościele ku Bożej Chwale i radości uczestników nabożeństw liturgicznych.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy składając swoje ofiary pozwolili na sfinansowanie kosztów wykonanych prac. Dziękuję również tym, którzy ofiarowali swoją pracę.

Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać”

Poniżej przedstawiamy małą dokumentację fotograficzną wykonanych prac oraz „próbkę” możliwości wyremontowanego instrumentu.

Ks. Janusz Maziarka - proboszcz

Zobacz zdjęcia z remontu